Autíčko na tri pohony

od | 16. septembra 2021

Kto z malých zvedavcov by si nechcel zaexperimentovať? Pre všetkých, ktorých teší skúšať, zamýšľať sa a ešte sa pri tom aj zabaviť, tu máme hračku, ktorá vás hravou formou prevedie fyzikálnymi silami, ktoré dokážu rozhýbať naše pokusné autíčko.

Silu vetra si môžete vyskúšať tak, že si na autíčko jednoducho zavesíte priloženú „plachtu“, tak, akoby ste vyrábali plachetnicu a vejárom zamávate oproti nej. Rýchlo zistíte, ako sila a rýchlosť mávania ovplyvnia dĺžku dráhy, ktorú autíčko prejde. Experimenty si môžete zapisovať, a tak im dodať vznešenosť ozajstného vedeckého bádania.

Určite ste už mnohí z vás skúšali, ako ďaleko doletí gumička, keď ju vystrelíme pomocou prstov. Čo tak objaviť jej ďalší skrytý potenciál a vystreliť, pozor, nie do vzduchu, ale po podlahe, priamo autíčko? Napadlo by vás, ako by sa mohli výsledky líšiť s rôznou veľkosťou a množstvom gumičiek? Nie? Nevadí. Jednoducho experimentujte a zapisujte. Veď je to zábava.

Posledný experiment, ktorý si dokážete z tejto súpravy zostrojiť, opäť využíva energiu pružnosti gumičky. Tentokrát v spojení s vrtuľou. Jednoducho natiahnite vrtuľu, pustite a už len pozorujte čo sa deje a zamýšľajte sa: „Čo ak ju natiahnem ešte viac? Posunie sa autíčko ďalej?“ Bádanie je aj o uvažovaní a skúmaní, no v neposlednom rade o samotnom experimente. Preto neleňte a pustite sa do hravej vedy, najlepšie aj so svojimi súrodencami a rodičmi ešte dnes.

 

V nasledujúcom videu Vám ukážu, ako na jednotlivé experimenty:

Váš tím zo Škola.sk