Ako vznikala PANGEA

od | 12. mája 2021

Nie, nechceme Vás sprevádzať procesom vzniku Zeme – aj keby bolo určite vzrušujúce byť pri tom a vidieť, ako sa formuje Veľký kaňon v Arizone, Himaláje v Nepále alebo ako sa oddeľuje Afrika od Ameriky…

Tentoraz by sme Vám chceli priblížiť, ako vzniká učebná pomôcka. Premýšľali ste niekedy nad tým? My často, lebo tak, ako rýchlo sa menia veci v živote, tak sa nám stáva, že nejaká dobrá, názorná a overená učebná pomôcka sa prestane vyrábať. Hold, nie je to čerstvé pečivo…

Takže, keď sme sa pred nejakým časom ocitli v takejto situácii, museli sme dať hlavy dokopy a vymyslieť, čím takúto krásnu Pangeu nahradíme:

Postupovali sme takto:

1. Pôvodný koncept je nádherne názorný, ale príliš komplikovaný. No spôsob, akým sa jednotlivé časti Pangey, podlepené malými magnetmi, posúvajú po magnetickej guli zemských oceánov sa nám zdal výborný – preto sme ho zopakovali.

2. Preniesli sme 3D Pangeu na 2D magnetickú tabuľu, na ktorú sme vytvorili názornú grafiku – v strede elipsu plášťa našej Zeme a v rohoch rôzne zoskupenie kontinentov od superkontinentu Pangea až po súčasné rozmiestnenie kontinentov. Tieto grafiky sme nekopírovali, ale vytvárali sme si ich ručne v grafickom programe a nebolo to úplne ľahké.

3. Následne sme hľadali materiál a spôsob, ako vyrobíme kontinenty. Skúšali sme aj technológiu 3D tlače, ale bolo to veľmi zdĺhavé, neefektívne a ani nie pekné – výsledok posúďte sami:

4. Vyskúšali sme iné materiály a spôsob výroby a nakoniec sme sa rozhodli pre vyrezanie častí Pangey z čierneho forexu, polepeného zelenou fóliou. Pričom zelená farba vrchnej fólie reprezentuje zeleň a čierny forex znázorňuje pôdu. Jednotlivé časti sme podlepili magnetmi, aby sa na pomôcke dali svetadiely ľahko spájať a rozpájať a tým ukázať pohyb jednotlivých častí pôvodnej Pangey.