Ako vybrať správny mikroskop pre dieťa?

od | 05. mája 2021

Každý rodič chce podporiť svoje dieťa v poznávaní, v schopnosti objavovať niečo nové a  v schopnosti chápať súvislosti.
Ideálnym darčekom pre dieťa je mikroskop, ktorý otvorí dieťaťu nový svet – mikroSVET.
Poznanie mikrosveta, tajomnej skladby živej i neživej prírody, (rastlín, hmyzu, kryštálov či hornín… ) odhaľuje našim deťom fascinujúci nový svet.
Vedie deti k záujmu o prírodné vedy o možnosť odhaľovať ukryté tajomstvá prírody.

Veľa rodičov si kladie otázku, ako správne vybrať mikroskop pre dieťa a kedy je ten správny čas. My sme túto otázku položili riaditeľovi firmy KVANT spol. s .r. o., RNDr. Ľubomírovi Machovi, lebo jeho firma predáva mikroskopy už 25 rokov a tiež preto, že mikroskopy sú jeho srdcovkou.

 

1. Pán riaditeľ, aký postup by ste odporučili rodičom, ak uvažujú nad kúpou prvého mikroskopu pre dieťa?

Určite kúpte mikroskop so sklenenou optikou, nie s plastovými šošovkami. Dieťa potrebuje kvalitný jasný obraz pomocou sklenenej optiky.
Ideálne ak je mikroskop kovový s pevnou a stabilnou  konštrukciou. Vďaka tomu sa obraz netrasie a pozorovateľ má kvalitný a pútavý zážitok z pozorovania.

 

2. Aké technické parametre sú dôležité pri výbere prvého mikroskopu?

Pre menšie deti – napr. od 6 rokov – odporúčame pozorovanie pomocou stereomikroskopu so zväčšením 20-40x a horným aj spodným osvetlením. Vďaka takémuto mikroskopu si deti vedia pozrieť najmä drobné chrobáčiky a všeličo čo nájdu alebo ulovia v prírode. Objavia skladbu tela hmyzu, rastlín i zloženie rôznych predmetov … Nemusia vyrábať mikroskopické preparáty. Objavia  zaujímavé a fascinujúce detaily a skladbu pozorovaných objektov.

 

3. Na čo sa zamerať pri výbere mikroskopu pre staršie deti?

Pre väčšie deti – napr. od 12 rokov, ktoré už poznajú stereomikroskop a svet so zväčšením 20-40x, by som odporučil  biologický mikroskop so zväčšeniami do 1000x . Vhodným doplnkom sú rôzne sady na prípravu mikroskopických preparátov. Dieťa sa naučí trpezlivosti pri práci s pinzetou, skalpelom, preparačnou ihlou, krycím a podložným sklíčkom. Objaví svet buniek, ich skladbu a neuveriteľný mikrosvet zaujímavých štruktúr a bizarných tvarov.

Ďakujeme za rozhovor.

Na našej stránke nájdete napríklad tieto stereomikroskopy:

A vhodné biologické mikroskopy sú napríklad tieto:

A pokiaľ potrebujete s výberom poradiť, napíšte nám na adresu info@skola.sk.

Tešíme sa na Vás.

Váš tím zo Škola.sk